Filtrační prvky

Filtrační prvky slouží k odloučení běžného mechanického znečištění vzduchu jako je prach, kousky popela apod. Skládají se z filtračního boxu (pozinkovaný plech) a filtrační vložky, kterou tvoří rám (kovový, plastový) a netkané textilie ze syntetických vláken. Filtry lze čistit tzv. suchou cestou - mechanickým vyklepáním nebo vysátím. V případě vyššího znečištění filtru jej doporučujeme vyměnit - zamezíte tím snížení účinnosti vzduchotechnických systémů. 

Filtrační tkanina se dělí do tříd filtrace, podle toho, k čemu má filtr sloužit, resp. jaké nečistoty má zachytit. Pro běžný provoz se používají filtry s třídou filtrace G3 a G4. Vyšší třídy filtrace se využívají pro prostory s nutností zvlášť čistého vzduchu, např. v nemocnicích.


Skupina Třída filtrace Koncová tlaková ztráta Střední stupeň odlučivostti (Am) syntetického prachu (%) Střední stupeň účinnosti (Em) částic 0,4 µm Minimální účinnost (ME)1) u částic 0,4 µm v elektricky vybitém stavu (%)
Hrubý prach G1 250 Pa 50 ≤ Am < 65 - -
G2 65 ≤ Am < 80 - -
G3 80 ≤ Am < 90 - -
G4 90 ≤ Am - -
Středně hrubý prach M5 450 Pa - 40 ≤ Em < 60 -
M6 - 60 ≤ Em < 80 -
Jemný prach F7 450 Pa - 80 ≤ Em < 90 35
F8 - 90 ≤ Em < 95 55
F9 - 95 ≤ Em 70

1) Minimální účinnost je zde nejnižší hodnotou účinnosti filtrace mezi počáteční úrovní účinnosti filtrace, účinnosti filtrace při elektrostaticky vybitém stavu filtrační tkaniny, nejnižší úrovní účinnosti filtrace vypozorované během zkušebních postupů.

Am (%) - odlučivost na syntetický prach pro filtry třídy G.

Em (%) - odlučivost na atmosferický prach pro filtry třídy M a F.


Tukový filtr se používá pro zachycení mastnoty ve ventilačním systému (odsávání digestoře v restauraci). Pomáhá se tím chránit ventilátor i celý vzduchotechnický systém před zanesením. Odlučinost tohoto filtru bývá až 90%.